Kino Istra se s septembrskim programom in regijskimi sodelovanji pomika v osrčje Istre. Potovali bomo v Šmarje, Pregaro in Sv. Anton. Že ta petek, 3. 9., se bo na vaškem trgu v Šmarjah v sodelovanju z Divina Wine Hub, odvil Amarcord, najbolj priljubljen film velikega maestra Federica Fellinija. Dan kasneje, v soboto, 4. 9., sledi v Pregari koncert furlanskega dueta Parisi Forte, v sodelovanju s Postajo Topolove/ Stazione di Topolò. V Sv. Anton v soboto, 11. 9., prihajajo filmi za najmlajše, v četrtek, 16. 9., pa se družimo s humornim filmom Kako postati dobra žena, z Juliette Binoche v glavni vlogi.
Petek, 3. 9., 20:00, Šmarje, vaški trg
Film in vino: Amarcord (Federico Fellini, Italija/Francija, 1973, 123′)
Mozaičen, grenko-sladek portret življenja v obmorskem italijanskem mestecu v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Fellini je film zasnoval po svojih spominih na odraščanje v Riminiju. Eden nespornih vrhuncev priljubljenega »žanra« filma nostalgije, tudi kritika takratnega vzpona italijanskega fašizma; zagotovo najbolj priljubljen film velikega italijanskega režiserja.
»Zaradi pragmatičnih razlogov nisem priznal, da je Amarcord avtobiografski. Sicer bi ljudje, ki še vedno živijo v Riminiju, v mojih likih prepoznali sebe ali druge. Prepoznali bi celo neresnice. Pogosto sem pri likih pretiraval, poudarjal njihove posebnosti, se iz njih malo ponorčeval, jim dodal lastnosti druge osebnosti, prave ali namišljene. /…/ S priznanjem bi prizadel resnične osebe iz svojega otroštva, kar nikoli ni bil moj namen.« – Federico Fellini
V sodelovanju z Divina Wine Hub.
Sobota, 4.9., 20:00, Pregara, pri faružu
Furlanski duet Parisi/Forte predstavlja raznolikost glasbene tradicije vzhodne Evrope z interpretacijo, ki sloni na izkušnjah glasbenikov ter izpostavlja kompleksnost in neomejenost ritmičnega in melodičnega bogastva tega izročila. V njegovem repertoarju je tudi klezmer, to je glasba judovske kulture srednje-zahodne Evrope, ki o bolečini, vznemirjanju in sreči, tako značilnih za vsa tavajoča ljudstva, govori v jeziku jidiš.
Predstavljene skladbe so priredbe za harmoniko in klarinet. Harmonika nudi razgibano, a obenem prilagodljivo spremljavo s solističnimi trenutki, klarinet pa pojočo melodijo, ki se na trenutke zlije z linijo harmonike. V izvedbah ne primanjkuje trenutkov improvizacije, ki občinstvo še dodatno spodbudi k poslušanju.
Duet sestavljata Giorgio Parisi (klarinet, bas klarinet, glas) in Paolo Forte (harmonika).
V sodelovanju s Postajo Topolove/Stazione di Topolò.
Sobota, 11. 9., 10:00, Sv. Anton, Hiša kulture
Pripovedke iz živalskega kraljestva 3+ (več avtorjev in držav, 38′)
Šest čudovitih in čudežnih kratkih, likovno raznovrstnih pripovedk iz živalskega kraljestva za vso družino, tudi za najmlajše.
Miriam gre na izlet k jezeru / Miriam Järve ääres /
Riho Unt, Sergei Kibus, Estonija, 2017, 5’
Princ Ki-Ki-Do: Superdo
Grega Mastnak, Slovenija, 2018, 5’
Pav (Pfau)
Julia Ocker, Nemčija,2018, 4’
Bela vrana (Bijela vrana)
Miran Miošić, Hrvaška, 2018, 9’
Zadnji dan jeseni (Le dernier jour d’automne)
Marjolaine Perreten, Švica, 2019, 7’
Četrtek, 16. 9., 20:00, Sveti Anton, Hiša kulture
Kako postati dobra žena (La bonne épouse, Martin Provost, Francija, Belgija, 2020, 109′)
Živahna in barvita komedija, postavljena v šolo za gospodinje na predvečer seksualne revolucije, se z ironijo in razposajenim humorjem loteva tem ženske emancipacije in spolne enakopravnosti. Z Juliette Binoche v glavni vlogi.
Skrb za dom in stoično izpolnjevanje zakonskih dolžnosti sta spretnosti, ki ju v svoji šoli za gospodinje vneto poučuje Paulette Van Der Beck. A ko nepričakovano ovdovi in ugotovi, da jo je mož pustil na robu bankrota, se njena prepričanja močno zamajejo. Jo bega vrnitev njene prve ljubezni? Ali pa je kriv revolucionarni duh maja ’68? Kaj pa če je dobra žena končno postala svobodna ženska?